top of page

Про запобігання та протидія булінгу у закладі

Слайд 1 . «Про запобігання та протидія булінгу у закладі.»

Слайд 2.

Якщо ти байдужий до страждань інших,

ти не заслуговуєш називатися людиною. (Сааді)

         Останнім часом надзвичайно загострилася проблема насильства, довготривалих агресивних проявів та третирування у міжособистісних стосунках підлітків, здійснюваних самими дітьми одне до одного. За своєю сутністю - це специфічна форма агресивної поведінки, при якій сильніший (авторитетний) учень (або учні) систематично переслідує іншого (слабкого). Ситуація третирування не обмежується лише ролями «агресора» та «жертви», вона залучає інших однокласників, роблячи їх активними або пасивними учасниками цих відносин. Такі стосунки отримали назву шкільний булінг,  розповсюдження якого впродовж останніх років визнано в освітній практиці та є соціальною проблемою.

 Слайд 3.  Слово Булінг (bullying, від анг. bully - хуліган, забіяка, задирака, грубіян, насильник) - це форма психічного насильства у вигляді утиску, дискримінації, цькування, травлі, бойкоту, дезінформації, псування особистих речей, фізичної розправи. Цей термін означає тривалий процес свідомого жорстокого ставлення (фізичного та психічного) з боку дитини або групи до іншої дитини або інших дітей, які не здатні захистити себе в даній ситуації.  Булінг - явище глобальне і масове.

 Слайд 4. Булінг характеризують чотири головні компоненти:

  1.  агресивна і негативна поведінка;
     

  2.  булінг здійснюється систематично;
     

  3. булінг відбувається у взаємостосунках, учасники яких мають неоднакову владу та фізичні можливості;
     

  4. булінгова поведінка є навмисною.

Слайд 5.

Мотивацією до булінгу стають заздрість, помста, відчуття неприязні до жертви, прагнення підкорювати собі, боротьба за лідерство, потреба у підпорядкуванні лідерові або нейтралізації суперника; зіткнення різних субкультур, цінностей, поглядів і невміння толерантно ставитися до них; наявність у дитини-жертви психічних і фізичних вад; відсутність предметного дозвілля; бажання принизити заради задоволення, розваги чи самоствердження; потреба у самоствердженні  та навіть у задоволенні садистських потреб окремих осіб.

Булінг також може виникати як компенсація за невдачі у навчанні, суспільному житті, а також від тиску та жорстокого поводження батьків чи інших дорослих, при недостатній увазі з боку дорослих тощо; як крайня міра, коли учень вичерпав всі інші можливості для задоволення своїх потреб, і у випадках, коли учні протестують проти певних правил, виражаючи невдоволення, прагнучи зруйнувати дещо в своєму оточенні. Булінг у шкільному середовищі може виникати і тоді, коли відбувається боротьба між учнями за вищий статус у груповій ієрархії, задоволення своїх соціальних потреб та як інструмент маніпулювання та контролю учнем свого мікросоціуму.

 Слайд 6.

Рольова структура  булінгу має три елементи:

  • булер, переслідувач, агрессор;

  • жертва;

  • спостерігачі.

Слайд 7.  Форми шкільного булінгу є:

  1. Фізичний шкільний булінг - умисні поштовхи, удари, стусани, побої нанесення інших тілесних ушкоджень, різного виду знущання, образливі жести або дії, пошкодження особистих речей та інші дії з майном (крадіжка, грабіж, ховання особистих речей жертви),  фізичні приниження та ін.  

  2. Психологічний шкільний булінг - насильство, пов'язане з дією на психіку, що завдає дитині психологічного травмування шляхом словесних образ або погроз, переслідування, залякування, якими навмисно заподіюється емоційна невпевненість жертви.  До цієї форми можна віднести:Слайд 8.

  • вербальний булінг: образливе ім'я, з яким постійно звертаються до жертви, обзивання, поширення образливих чуток, словесне приниження, бойкот та ігнорування,  залякування, використання агресивних жестів та інтонацій голосу для примушування жертви до здійснення певних дій, систематичні кепкування з будь-якого приводу (від національності до зовнішнього вигляду дитини),задерикуватість, ігнорування або ізоляція (жертва навмисне ізолюється, виганяється або ігнорується частиною учнів або всім класом), психологічне приниження, погрожування тощо.

  •     вимагання (грошей, коштовних або інших речей, їжі, примус що-небудь вкрасти);

  • кібербулінг - новітній спосіб знущання з використанням електронних засобів комунікації, який включає: приниження та цькування за допомогою мобільних телефонів, гаджетів, Інтернету

Слайд 9.

Зазвичай жертвами шкільного булінгу стають діти, які мають:

- фізичні недоліки:  носять окуляри, діти зі зниженим слухом, із порушеннями опорно-рухового апарату; діти, які фізично слабші за своїх однолітків; мають надто низький або надто високий зріст;

- особливості поведінки: замкнуті, відсторонені, тривожні, імпульсивні, плаксиві, нещасливі, діти з проблемних сімей та діти із заниженою самооцінкою;

- особливості зовнішності: мають руде волосся, ластовиння,  особливості форми голови, надмірну чи наднизьку вагу тіла;

- недостатньо розвинені соціальні навички: не вміють спілкуватись з однолітками, часто не мають друзів, перебувають під надмірною гіперопікою батьків, невпевнені у собі, відчувають беззахисність;

- відчувають страх перед школою: мають негативне ставлення до школи внаслідок неуспішності у навчанні, підвищену тривожність та невпевненість, страх відвідування окремих навчальних предметів;

- відсутність досвіду життя в колективі: домашні діти, що не відвідували дитячий садок, мають нерозвиненість комунікативних навичок.

Шкільний булінг за своєю природою є складним, системним та комплексним соціально-психологічним явищем, яке розвивається в ситуації ворожості, конфліктності, страху. На агресивні та жорстокі прояви поведінки булерів впливають наступні чинники: Слайд 10.

  • культ насильства у суспільстві;

  • негативний вплив кіно, телебачення та інших ЗМІ;

  • низький рівень виховання учнів «групи ризику»;

  • байдужість з боку батьків;

  • комп'ютерні ігри, що мотивують на насильство.

Саме у середній школі відбувається збільшення кількості випадків виникнення та прояву булінгу. Проявляється булінг, як правило, в позаурочний час та у неконтрольованих дорослими місцях. Булінг є внутрішньогруповим процесом та передбачає специфічну групову динаміку.

Слайд 11.

Профілактика булінгу в навчальному закладі передбачає роботу за наступними напрямками:

  1. Ознайомлення шкільної громади з поняттями «булінг», «третирування», «цькування» (висвітлення матеріалів на педагогічних радах, засіданнях методоб'єднання класних керівників, батьківських зборах).

  2. Просвітницька робота фахівців соціально-психологічної служби школи  серед дітей та учнівської молоді щодо попередження насильства з використанням основних форм просвітницької роботи.

  3.  Формування правосвідомості і правової поведінки учнів, відповідальності за своє життя, розвиток активності, самостійності, творчості учнів, створення умов для самореалізації особистості школярів.

  4. Формування у педагогів  та батьків навичок ідентифікації насильства як у своїй поведінці, так і в поведінці дітей з метою формування умінь виокремлювати існуючу проблему.

  5. Створення у шкільному середовищі умов недопущення булінгу  та  відповідного середовища в освітній установі для профілактики та боротьби з негативними соціально-педагогічними наслідками цього явища.

  6. Проведення бесід з підлітками з метою профілактики булінгу, виступи провідних спеціалістів у системі профілактичної роботи щодо подолання різноманітних форм агресивної поведінки серед підлітків.

  7. Розробка пам’ятки для учнів «Скажімо насильству НІ».

8. Розробка програми роботи щодо профілактики булінгу серед підлітків.

9.  Налагодження співпраці з центром соціальних служб сім’ї, дітей та молоді, службами у справах дітей, представниками ювенальної поліції, позашкільними установами, недержавними організаціями.

Слайд 12.

Технологія реагування працівників школи на виявлені або встановлені факти булінгу

  • Початок тут під час встановлення факту або в разі підозри на наявність булінгу, батьки або вчитель повідомляє про це адміністрації навчального закладу;

  • адміністрація спільно з соціально-психологічною службою школи невідкладно реагує на подані факти;

  •  Здійснюється безпосередня робота класного керівника, практичного психолога та соціального педагога з булерами та жертвами;

  •  Проводиться бесіда з учнями класу щодо з'ясування проявів булінгу;

  • бесіда окремо з булерами та окремо з жертвами третирування;

  • бесіда окремо з батьками булерів та окремо з батьками жертв булінгу щодо ситуації, що склалася та визначення шляхів її подолання;

  • Якщо факт виявився булінгом, то адміністрація школи повідомляє поліцію та службу у справах дітей.

Слайд 13. (Просто фото)

В рамках профілактичної  та превентивної роботи у закладі освіти за представленими напрямками у 2023 – 2024 н.р. було  проведено ряд заходів з попередження проявів булінгу та з метою його профілактики:

  1. Психологом  був створений консультативний пункт «Скринька довіри» до якого міг звернутися кожен здобувач освіти за порадою « Як упоратися з булінгом?»

    1. . Було проведене анкетування «Виявлення випадків булінгу», тренінгове заняття «Профілактика булінгу в учнівському середовищі», для учнів 5 – 11 класів.

    2. . Постійно надавалися поради батькам з метою зменшення ризику булінгу та кібербулінгу для їхніх дітей.

  2. Класні керівники проводили  практичні заняття, вправи із складанням простих правил безпеки, індивідуальні бесіди, години спілкування: «Поговоримо про булінг та кібербулінг»,  інформаційні бесіди : « Як захистити себе та друга від булінгу?»,анкетування учнів з метою виявлення проявів насильства у їхніх класах .

  3. З 13 по 17 листопада був проведений тиждень протидії  поширення булінгу «Стоп, булінг» ( за окремим планом).

  4. Проводилися зустрічі  з інспектором сектору ювенальної превенції Луцького районного управління поліції, старшим лейтенантом Назарчук Іванною Леонідівною, з спеціалістами у справах дітей та молоді,а також представники мобільної команди психосоціальної підтримки по Волинській області міжнародного фонду охорони здоров’я та навколишнього середовища «Регіон Карпат, Ткачова Марина Валеріївна та Біла Марина Іванівна, провели тренінгові заняття на тему « Булінг. Насилля. Протидія насиллю.» для учнів 8 -10 класів.  

  5. Соціальний педагог ліцею провела бесіду «Життя без агресії», для учнів 8 – 11 класів.

  6.  Здійснювався перегляд відео презентації «Булінг в школі. Як його розпізнати?», «Кібербулінг або агресія в інтернеті. Способи розпізнання і захист дитини»

  7. Брали участь в акції « 16 днів проти насильства» тощо.

Слайд 14.

Якщо дитина прийшла до Вас з проблемою , що вона стала жертвою булінгу скажіть дитині: 1. « Мені шкода, що з тобою це сталося», 2. «Я тобі вірю», 3. «Добре, що ти сказав мені про це», 4. «Ми будемо намагатися тобі допомогти уникнути цього наступного разу».

Діти, які стають жертвами булінгу, частіше всього замовчують про свої проблеми, не діляться своїми переживаннями з батьками та близькими людьми. Їхні проблеми можуть бути виявлені у критичних чи екстремальних ситуаціях.

Слайд 15.

Роль педагогів у профілактиці виникнення булінгу в навчальних закладах

 Тому наше завдання, як педагогів, полягає у виявленні подібного виду насилля серед учнівської молоді, і що найголовніше – попередження його виникнення.  І не залишати без уваги одиничні вияви неповаги серед здобувачів освіти.

Слайд 16. Дякую за увагу!!!

Рішення педради:

  1. Педагогічному колективу керуватися в своїй діяльності розробленими правилами професійної діяльності педагога, що працює в школі без агресії. Взяти за основу роботу за типом «співпраці і діалогу».

Адміністрації та педагогам  закладу освіти

  1. Забезпечити виконання вимог законодавства щодо гарантування безпеки усім учасникам освітнього процесу.

Адміністрації закладу освіти

3. Розробити конкретні та чіткі правила поведінки усіх учасників освітнього процесу у закладі.

                                                                 Практичному психологу

4. Проводити систематичні моніторингові дослідження стану  питання профілактики булінгу з періодичним внесенням отриманих аналітичних матеріалів на засідання ради профілактики, нараді при директору.

5. Оприлюднити телефони довіри на інформаційних стендах НВК та веб-сайті закладу :

Дитяча лінія 116 111 або 0 800 500 225 (з 12.00 до 16.00);

Гаряча телефонна лінія щодо булінгу 116 000;

Гаряча лінія з питань запобігання насильству 116 123 або 0 800 500 335;

Уповноважений Верховної Ради з прав людини 0 800 50 17 20;

Уповноважений Президента України з прав дитини 044 255 76 75;

Центр надання безоплатної правової допомоги 0 800 213 103;

Національна поліція України 102.

6. Виявляти чинники, які перешкоджають безпеці учасників освітнього процесу.

7. Виявляти небезпечні ситуації під час освітнього процесу у закладі та належно реагувати на них, запроваджуючи чіткі процедури втручання.

8. Проводити цикли виховних заходів, позакласних занять тощо із питань безпеки учнів в освітньому середовищі.

9. Створювати ситуації успіху  для учнів в освітньому середовищі.

                                                                                     Класним керівникам

 

 10. провести батьківські збори для з'ясування думок батьків про причини проявів насильства в учнів, шляхи та способи їх подолання.

11.Невідкладно інформувати адміністрацію закладу освіти про випадки булінгу (цькуванню) та домашнього насильства для своєчасного прийняття управлінських дій.

 

Адреса:
44661, Волинська обл., Луцький район, смт Колки, вул. Шкільна , 14

 

 

 

Телефони: (3376) 3-27-40

                                 3-27-68

                                 3-27-86

                                 3-29-11
Fax: (03376)-3-27-40

E-mail:  kolkylitsey@gmail.com

Емблема без фона.png
bottom of page