Сутність та значення патріотичного виховання у формуванні життєво – компетентної особистості
Слайд 1.Тема на педагогічну раду: «Сутність та значення патріотичного виховання у формуванні життєво – компетентної особистості.»
Патріотизм сьогодні – це виклик сучасності, біль душі кожного свідомого українця, материнські сльози, знівечена земля, що терзається у тортурах, гуркіт гармат, новини телебачення та преси, які неможливо бачити і чути без страху, постійне відчуття неспокою та тривоги за прийдешній та завтрашній день, це молитва за долю країни, яка виривається із грудей стоголосим криком усього народу, в надії та сподіванні миру і спокою в кожному українському серці.
Слайд 2. «Патріотизм – це сплав почуття й думки, осягнення святині – Батьківщини – не тільки розумом, а й передусім серцем.»
«Патріотизм – переконання, що твоя країна краща за інші тому, що ти саме в ній народився.»
Слайд 3. Патріотичне виховання – це сфера духовного життя, яка проникає в усе, що пізнає, робить, до чого прагне, що любить і ненавидить людина, яка формується.
Патріотами не народжуються, ними стають у процесі становлення особистості. Любов до Батьківщини і до себе проростає з суспільства, яке є єдиним дієвим механізмом розбудови народної демократії, правової країни.
Школа несе особливу відповідальність за завтрашній день вільної незалежної України. Національно – патріотичне виховання – це найголовніший напрямок у виховній системі кожного освітнього закладу.
Виховання патріотизму в сучасній школі має величезне значення, оскільки мова йде про долі сьогоднішнього і майбутнього поколінь, а наші здобувачі освіти повинні не тільки володіти належним об’ємом знань , а також стати зрілими духовно та інтелектуально.
Кожне нове покоління людей живе і розвивається у певному національному середовищі, життя якого залежить від особливостей державного устрою країни. Дитина від народження перебуває під впливом як соціально – економічних умов, так і національної специфіки побутового життя, культури , народних звичаїв, традицій. Вона переймає від дорослих багатство рідної мови, відчуття прихильності та симпатії до духовності свого народу, поступово призвичаюється до морально – правових норм. Усе це веде до появи у неї особливих рис національної психології – ментальності, які стають підґрунтям для виховання громадянина – патріота.
Почуття патріотизму непідвладне часу, яке робить нас добрими, гуманними, справедливими людьми, які понад усе цінують рідну землю й мову, шанують і поважають символи своєї держави, знають її історію.
Слайд 4. Необхідно зосередити особливо увагу здобувачів освіти на пріоритетних напрямках виховання:
-
Формування національної свідомості, любові до рідної землі, свого народу;
-
Забезпечення духовної єдності поколінь, виховання поваги до батьків, жінок – матерів, Героїв України, культури та історії рідного краю;
-
Формування високої мовної культури, оволодіння українською мовою;
-
Прищеплення шанобливого ставлення до культури, звичаїв, традицій усіх етносів, що населяють Україну.
В сучасних умовах виховання особистості постає питання: Чи здатне молоде покоління на високе почуття патріотизму? Сьогодні учні хочуть миру і спокою в державі, її процвітання, бо саме це є рушійною силою майбутнього.
Складні часи переживає Україна. Все частіше ми чуємо слова «діти війни», «вимушені переселенці», і ми вчителі визначаємо для себе завдання:
Слайд 5. як психологічно підтримати дитину, зміцнити її силу волі, виховати стійкі моральні якості.
Система національно – патріотичного виховання потребує нових підходів, матеріально – технічного забезпечення, використання інноваційних методів і форм роботи з здобувачами освіти.
Рядки з Гімну України «Ще не вмерла України і слава , і воля…» прокотилися в багатьох країнах світу, підтримуючи цим віру українців в себе.
Український народ по – особливому став розуміти значення слів «Мир» і «Перемога».
Запорукою усвідомлення себе як патріота є наша освіченість, вчинки, діяльність. Тільки шляхом освіти і практичних дій, на прикладах історії минулих поколінь і героїчних вчинках Героїв України виховуємо патріотів. Провідна роль у реалізації визначених державою для школи завдань , належить вчителю, який має працювати Слайд 6. постійно удосконалюючись, розвивати і збагачувати свою професійну компетентність, інноваційну культуру, технологічний потенціал.
Саме ці завдання ставить перед нами Міністерство освіти і науки України в різних методичних рекомендаціях з питань організації виховної роботи у навчальних закладах. Результативність і якість виховання патріотично налаштованої особистості залежить від послідовності та системності проведення заходів національно – патріотичного спрямування.
Слайди з фото (7, 8, 9, 10, 11)
Це і проведення уроків мужності «Герої серед нас», «Герої рідного краю», «Пам'ять про них житиме вічно»; тематичних уроків до 80 –ї річниці створення УПА; виховних заходів «Ми козацького роду» до Дня Захисників і Захисниць України, «Пам'ять не вмирає» до Дня Гідності і Свободи, «Благословенна та держава, що має відданих синів» до Дня Збройних Сил України; уроків – пам’яті «Голодомор – геноцид українського народу», «Свіча Голодомору не згасне», участь у загальнонаціональній акції «І пам’яті свіча не згасне» до 90 ї річниці Голодомору в Україні, у благодійних ярмарках «Допомога ЗСУ», акціях «Подарунок воїну», «З любов’ю у серці і з вірою в душі», благодійних концертах, у конкурсах «Україна починається з тебе», «Вірю в майбутнє твоє, Україно!», «Війна очима дітей»; вшанування Героїв України хвилиною мовчання, виконання державного Гімну України.
Виховання школярів здійснюється у процесі навчання і виховної роботи у школі та за її межами. Це цілісний процес, у якому органічно поєднані Слайд 12.
змістова (сукупність виховних цілей) і процесуальна( самокерований процес педагогічної взаємодії вчителя й учня, що передбачає організацію і функціонування системи виховної діяльності та самовиховання учнів) сторони. Цей процес є Слайд13. двосторонній ( обов’язкова взаємодія вчителя та учня), цілеспрямований (наявність конкретної мети), багатогранним за завданнями та змістом, складним щодо формування і розкриття внутрішнього світу дитини, різноманітним за формами, методами і прийомами, неперервним (у вихованні канікул бути не може), тривалим у часі (людина виховується все життя).
Головними ідеями патріотичного виховання є український патріотизм та національна ідея, які можна реалізовувати в начальних закладах у чотирьох формах: Слайд14. як навчальний предмет, як міжпредметна форма діяльності в межах освітянського простору, як організація позакласної та позашкільної діяльності, як організація шкільного життя, що сприяє демократичній поведінці.
Складовими національно – патріотичного напрямку є виховання : Слайд15.
-
Громадянської позиції;
-
Духовності;
-
Моральності;
-
Гуманності.
Патріотизм, патріотичне виховання є актуальними як для системи освіти, так і для держави в цілому.
Національна ідея – як складова патріотизму є світоглядним орієнтиром у системі освіти, виховання, у сфері соціалізації особистості. Відображає усвідомлену та офіційно визначену стратегію патріотичного виховання, яка гармонійно відображає життя народу та потреби на його розвиток, виконує функцію духовної основи українського суспільства. Національна ідея є системою, яку складають інтелектуальні, духовні, історичні та інші цінності народу; всі її представники повинні побачити в ній частину себе і бути готовими брати участь у її реалізації.
Слайд 16. Єдність здорової національної ідеї та патріотизму основа патріотичного виховання.
Кожен педагогічний колектив повинен працювати над створенням школи, яка б виховувала учнівську молодь, здатну успішно жити в оновленому суспільстві, забезпечила формування національної свідомості здобувачів освіти різних вікових груп.
Слайд17. Найважливіша умова національно – патріотичного напрямку – єдність навчання та виховання, що має бути відображена в системі виховної роботи школи. Слайд 18.Мета виховної роботи – це створення соціально – педагогічного середовища для духовно – морального розвитку й виховання школярів, що сприятиме становленню високоморального, відповідального, творчого, ініціативного, компетентного громадянина України.
Слайд 19. Національно – патріотичний напрямок – це не просто формальність, а це традиція закладу освіти. З одного боку це виховання патріотизму, а з другого – це школа майбутнього захисника Батьківщини.
Слайд 20.
Є багато країн на землі,
В них озера, річки і долини.
Є країни великі й малі,
Та найкраща з усіх Україна.
Проєкт рішення педагогічної ради
-
Продовжувати створювати модель національно – патріотичного виховання в закладі освіти «Я захисник Батьківщини».
-
Продовжувати вдосконалювати організаційно – методичну базу патріотичного спрямування.
-
Реалізовувати форми та методи патріотичного виховання в освітньому процесі на основі нових інноваційних технологій.
-
Продовжувати проведення різноманітних, традиційних, інноваційних заходів національно – патріотичного напрямку через партнерство педагогів, учнів та батьків.
-
Розвивати інтелектуальні, духовні, творчі здібності й таланти учнів, стимулювати постійне зростання здобувачів освіти, як особистостей, стимулювати їх здатність до виконання громадянського обов’язку .