top of page

Про впровадження фізкультурно-оздоровчого патріотичного комплексу школярів України «Козацький гарт»

НАКАЗ Міністерства освіти і науки УкраїниМіністерства України у справах молоді і спорту від 17.08.2005 № 479/1656

З метою формування здорового способу життя, підвищення соціальної активності і зміцнення здоров’я школярів, виховання учнівської молоді на традиціях українського народу та на вико­нання Указу Президента України від 04.07.2005 № 1013/2005 (1013/2005) «Про невідкладні заходи щодо забезпечення фун­кціонування та розвитку освіти в Україні», наказу Міністерства освіти і науки України від 09.06.2005 № 349 (v0349290-05) «Про план заходів щодо виконання у 2005 році Програми Кабінету Міністрів України «Назустріч людям»

наказую:

1. Затвердити Умови проведення фізкультурно-оздоровчого патріотичного комплексу школярів України «Козацький гарт» для учнів загальноосвітніх навчальних закладів, як складову частину майбутньої державної програми «Крок до здоров’я» (до­дається).

2. Запровадити з 2005/2006 навчального року проведення в загальноосвітніх навчальних закладах фізкультурно-оздоро­вчого патріотичного комплексу школярів України «Козацький гарт» (далі комплекс), поклавши безпосередню відповідальність за його впровадження на керівників загальноосвітніх навчаль­них закладів.

3. Міністерству освіти і науки Автономної Республіки Крим, управлінням освіти і науки місцевих державних адміністрацій спільно з управліннями з фізичного виховання та спорту Коміте­ту з фізичного виховання та спорту Міністерства освіти і науки України:

3.1. Розробити організаційно-практичні заходи щодо впро­вадження комплексу на місцях.

3.2. Забезпечити його проведення відповідно до Умов.

4. Керівникам загальноосвітніх навчальних закладів:

4.1. Створити умови для забезпечення виконання школяра­ми обсягу рухової активності, розвитку фізичних якостей (фіз­культурні хвилини і паузи, «години» рухової активності, занят­тя в гуртках та секціях фізкультурно-спортивної спрямованості тощо) з метою підготовки до проведення моніторингу рівня їх фізичного розвитку та здоров’я.

4.2. Провести у квітні–травні поточного навчального року моніторинг рівня фізичного розвитку та здоров’я школярів від­повідно до вимог Положення про організацію фізичного вихо­вання та масового спорту в дошкільних, загальноосвітніх та про­фесійно-технічних навчальних закладах України (z0909-05).

4.3. Створити в кожному загальноосвітньому навчальному за­кладі комп’ютерну базу даних щодо фізичного розвитку та рівня здоров’я школярів.

4.4. Висвітлювати результати аналізу фізичного розвитку і рівня здоров’я школярів та шляхи їх поліпшення на підсумкових педагогічних нарадах, загальношкільних батьківських зборах.

4.5. Забезпечити масовість I туру фестивалю «Нащадки ко­зацької слави», залучаючи до участі в ньому максимальну кіль­кість учнів 5–12 класів.

5. Комітету з фізичного виховання та спорту Міністерства ос­віти і науки України (Операйло С. І.):

5.1Здійснювати координацію діяльності освітянських струк­тур, пов’язаної з впровадженням комплексу.

5.2. Розробити ескізи атрибутики комплексу (нагрудні знач­ки, плакати, емблему тощо).

5.3. За підсумками роботи за навчальний рік здійснити аналіз впровадження комплексу та, за необхідністю, внести відповідні корективи до його нормативної частини.

5.4. Створити Всеукраїнський організаційний комітет з про­ведення фестивалю «Нащадки козацької слави» та забезпечити проведення його фінального туру відповідно до Умов.

6. Департаменту економіки та фінансування (Куліков П. М.) при формуванні бюджету передбачити витрати на організацію та проведення фінального туру фестивалю.

7. Організаційним комітетам всіх рівнів висвітлювати хід впро­вадження зазначеного комплексу в засобах масової інформації.

8. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника Міністра Огнев’юка В. О.

Міністр освіти і науки України С. М. Ніколаєнко Міністр України у справах молоді та спорту Ю. С. Павленко

ЗАТВЕРДЖЕНО Наказом Міністерства освіти і науки Українита Міністерства Україниу справах молоді та спорту17.08.2005 № 479/1656

Умови проведення Всеукраїнського фізкультурно-оздоровчого патріотичного комплексу школярів «Козацький гарт»

Вступ

Демократізація освіти, надання їй державно-національної спрямованості вимагають пошуку нових шляхів якісного вдоско­налення фізичного виховання підростаючого покоління.

Разом з тим, статистичні дані останніх років підтверджують той факт, що значна частина учнів загальноосвітніх навчальних закладів мають незадовільну або досить низьку фізичну підго­товку і нездатні досягти тих стандартів здоров’я, які відповідають узгодженому світовою науково-спортивною громадськістю рівню.

Отже, виникла необхідність радикального реформування сис­теми фізичного виховання в галузі освіти, спрямування держав­ної політики в напряму розробки та впровадження в навчальних закладах інноваційних технологій з фізичного виховання, основ здорового способу життя, розвитку дитячого-юнацького спорту.

Одним з першочергових завдань для якісної реалізації за­значених підходів є необхідність відновити форми позаурочної, а також позашкільної роботи у відповідності з їх функціями у системі загальної освіти, що, в свою чергу, дасть можливість забезпечити всебічний розвиток рухових якостей учнів за пе­ріод їх навчання в навчальному закладі, сприятиме збереженню і зміцненню психічного і фізичного здоров’я дітей всіх вікових груп, розвитку інтересу і звички кожного з них до самостійних занять фізичною культурою і спортом.

Надбання провідних країн світу, кращий вітчизняний досвід та аналіз наукових досліджень підтверджують, що в основі су­часної ідеології фізкультурно-оздоровчого та спортивно-масово­го руху в Україні повинні стати постулати:

здоровий спосіб життя — єдина реальна, економічно і соціаль­но виправдана альтернатива хворобам, наркотикам, тютюну, зловживанню алкоголю;

цілеспрямована рухова активність — головна умова здорово­го способу життя, найефективніший засіб профілактики за­хворювань;

формування моральної та матеріальної відповідальності кож­ної особистості за стан власного здоров’я і способу життя;

спрямування системи фізичного виховання на конкретну лю­дину з урахуванням її потреб, цінностей, природних здібнос­тей та характеру життєдіяльності.

Однією із важливих складових на шляху практичного ви­рішення зазначених напрямів модернізації системи фізичного виховання в загальноосвітніх навчальних закладах є запро­вадження нового фізкультурно-оздоровчого комплексу школярів України «Козацький гарт», який складається з двох частин:

перша — комплекс тестування школярів «Крок до здо-ров’я» — визначення (моніторинг) стану їх фізичного розвит­ку і здоров’я;

друга — фізкультурно-оздоровчий патріотичний фестиваль «Нащадки козацької слави».

Для реалізації завдань комплексу в загальноосвітніх навчаль­них закладах та з метою підготовки учнів до виконання визначених випробувань, доцільно використовувати протягом року різні форми фізичного виховання учнів: уроки фізичної культури, фізкультурні хвилинки та паузи, «години» рухової активності в групах продовженого дня, заняття в спортивних секціях та гуртках фізкультурно-спортивної спрямованості, самостійні за­няття, участь у фізкультурно-оздоровчих та спортивних заходах тощо. При цьому заняття з фізичної культури можуть виносити­ся за межі розкладу навчальних занять, що створить кращі умо­ви для забезпечення особистої гігієни та поєднання різних форм фізкультурно-оздоровчої роботи.

Всеукраїнськийфізкультурно-оздоровчийкомплекс тестуванняшколярів«Крокдоздоров’я»

I. Мета і завдання

Фізкультурно-оздоровчий комплекс тестування школярів «Крок до здоров’я» є програмною і нормативною основою системи фізичного виховання школярів України, який має на меті форму­вання здорового способу життя, підвищення соціальної активності і зміцнення здоров’я школярів, залучення їх до фізичної культури як складової частини загальнолюдської культури.

Основними завданнями комплексу є:

визначення і контроль рівня особистого фізичного розвитку та здоров’я школярів;

оцінка фізичного здоров’я кожного школяра, виявлення його відстаючих показників для подальшої розробки індивідуаль­них програм для їх покращення;

виховання у школярів відповідального ставлення до власного здоров’я і здоров’я оточуючих як до найвищої індивідуальної та суспільної цінності;

формування у дітей та учнівської молоді навичок здорового способу життя;

створення умов для об’єктивної самооцінки і самовдоскона­лення;

збільшення рухової активності школярів.

II. Структура фізкультурно-оздоровчого комплексу

Фізкультурно-оздоровчий комплекс будується за віковим принципом і передбачає 6 вікових груп: 6-7 років, 8-9 років, 10-11років, 12-13 років, 14-15 років, 16-17 років. Фізкультурно-оз­доровчий комплекс включає показники:

обсягу щотижневої рухової активності;

спеціальних знань про особливості самостійних занять фізич­ними вправами;

фізичного розвитку;

фізичної підготовленості;

функціональних резервів організму.

Кожний із наведених показників характеризується інформа­тивними тестами. Для них встановлюються числові параметри так званої «Норми», яка забезпечує належний («безпечний») рі­вень фізичного здоров’я.

В результаті тестування встановлюється на скільки той чи ін­ший показник відповідає «Нормі». Результати тестування є орієн­тирами для подальшої корекції роботи учнів щодо вдосконалення рівня особистого фізичного здоров’я.

III. Організація тестування

Тестування учнів проводиться в квітні-травні поточного на-вчального року відповідно до Положення про організацію фізич­ного виховання та масового спорту в дошкільних, загальноос­вітніх та професійно-технічних навчальних закладах України (z0909-05).

Форма здійснення тестування (моніторингу) довільна і виз­начається рішенням педагогічної ради навчального закладу. Ре­зультати моніторингу заносяться у базу даних.

За результатами моніторингу адміністрацією навчально­го закладу здійснюється аналіз стану здоров’я та фізичного розвитку школярів, визначаються шляхи його поліпшення. Зазначена інформація доводиться до відома педагогічного колективу та батьківської громадськості в кінці навчального року.

IV. Прикінцеві положенняЗа аналізом результатів проведення моніторингу у 2005/2006 навчальному році можливі внесення корективів щодо змісту та нормативної частини комплексу з метою узгодження їх з комп­лексом діючих нормативних показників та тестів.

Вимоги довиконаннятестівфізкультурно-оздоровчогокомплексушколярів«Крокдоздоров’я»

Загальні положення

До виконання тестів і нормативів фізкультурно — спортив­ного комплексу допускаються школярі, які пройшли медичне обстеження і допущені лікарем до тестування, мають достатню фізичну підготовленість, ознайомлені з технікою та правилами безпеки під час їх виконання.

У разі незадовільного самопочуття учня брати участь у тесту­ванні не рекомендується.

Тестування передбачає виявити рівень розвитку таких фі­зичних якостей, як: витривалість (6-хвилинний біг); силу рук (згинання і розгинання рук в упорі лежачи на підлозі за 30 с); силу м’язів тулуба (піднімання тулуба за 30 с); спритність (човниковий біг 4.9 м); швидкісно — силові якості (стрибок у довжину з місця) та гнучкість (нахил тулуба вперед, проги­нання тулуба угору із положення лежачи обличчям униз кисті рук до плечей, піднімання тулуба угору із положення лежачи обличчям униз руки за головою, піднімання тулуба угору із положення лежачи обличчям униз руки зціплені ззаду на по­переку).Якщо тестування проводиться протягом одного дня, то тест на витривалість виконується останнім. Тести можуть виконуватись в будь-якій послідовності, якщо це не впливає на досягнення результатів у кожному з них.

Тести на фізичну підготовленість можуть використовуватись, при бажанні у вигляді окремих видів випробовувань наприкінці відповідного розділу підготовки.

Тестування може також проводитися у вигляді змагань. Учні, які приймають участь у тестуванні, повинні бути одягнені в пор­тивні одяг та взуття. Вправи можуть виконуватись і босоніж за виключенням 6-хвилинного бігу, човникового бігу та стрибків у довжину. Перевірку фізичної підготовленості школярів слід проводити на початку та наприкінці навчального року, за належ­них санітарно -гігієнічних та погодних умов.

1. Нахил тулуба вперед із положення сидячи

Обладнання. На підлозі проводиться лінія АБ і перпендику­лярно до якої виконується розмітка у сантиметрах від 0 до 50 см в обидві сторони.

Опис проведення тестування. Учасник тестування сидить на підлозі босоніж так, щоб його п’яти торкалися лінії АБ. Відстань між п’ятами — 20–30 см. Ступні розташовані вертикально до під­логи. Руки лежать на підлозі між колінами долонями донизу. Два партнера (праворуч і ліворуч) тримають ноги, щоб уникнути їх зги­нання в колінах під час виконання тесту. За командою «Можна!» учасник тестування плавно нахиляється уперед, не згинаючи ніг і намагаючись дотягнутися руками якомога далі. Положення ма-ксимального нахилу слід утримувати протягом 2 с, фіксуючи пальці на розмітці. Вправу повторюють двічі фіксуючи кращий результат.

Результат. Визначається позначка (з точністю до 1см) на пер­пендикулярній розмітці, до якої учасник дотягнувся кінчиками пальців рук. Результат може бути від’ємним.

Загальні вказівки та зауваження

1. Вправу слід виконувати плавно.

2. Якщо учасник згинає ноги у колінах, то спроба не зарахо­вується.

3. Тест виконується двічі. Зараховується краща із спроб.

2. Розгинання тулуба із положення лежачи на животі

Обладнання. Гімнастичний мат та сантиметрова лінійка.

Опис проведення тестування. Учасник тестування лежачи на животі кладе кисті рук до плечей. За командою «Можна!» підні­має тулуб вгору. Під час піднімання тулубу, таз не повинен від­риватися від підлоги. Максимальне піднімання тулубу від підло­ги утримується протягом 2 с. Тест повторюють двічі.

Результат. Показником є відстань від надгрудинної виїмки до підлоги у кращій з двох спроб.

Загальні вказівки та зауваження

1. Вправу слід виконувати плавно.

2. Лінійку під час вимірювання результату розміщувати пра­воруч (ліворуч) вертикально від голови.

3. Човниковий біг (4.9 метрів)

Обладнання. Секундоміри, що фіксують десяті частки се­кунди, рівна бігова доріжка, на якій позначається 9-метровий відрізок, обмежений двома паралельними, лініями, за кож­ною лінією — два півкола радіусом 50 см з центром на лінії, два дерев’яні або пластмасові кубики (5.5.5 см.).

Опис проведення тестування. За командою «На старт!» учас­ник займає положення високого старту за стартовою лінією. За командою «Руш!» він пробігає 9 метрів до другої лінії, бере один з двох кубиків, що лежать у колі, повертається бігом назад і кла­де його в стартове коло. Потім біжить за другим кубиком і, взяв­ши його, повертається назад і кладе в стартове коло.

Результат. Визначається час від старту до моменту, коли учасник тестування закінчує про бігання четвертого 9-метрового відрізку. Час фіксується з точністю до 0,1с, з моменту старту до перетину лінії фінішу.

Загальні вказівки та зауваження

1. Кожному учаснику надається одна спроба.

2. Для створення змагальних умов дозволяється проводити тестування одночасно двох учасників, якщо наявний секундомір дозволяє фіксувати результат кожного окремо.

3. Кубик слід класти, а не кидати. Якщо кубик кинуто, спроба не зараховується, а учаснику надається повторна спроба.

4. Біг закінчується з другим кубиком у руці.

5. Поверхня бігової доріжки або підлоги у спортивному залі повинна бути рівною, в належному стані, неслизькою.

4. Згинання і розгинання рук в упорі лежачи протягом 30 с

Обладнання. Секундомір.

Опис проведення тестування. Учасник тестування набуває по­ложення в упорі лежачи, випрямлені і розведені на ширину пле­чей руки кистями вперед, тулуб і ноги утворюють пряму лінію, пальці ступень упираються у підлогу (трав’яний майданчик). За командою «Можна!» учасник починає ритмічно з повною ам-плітудою згинати і розгинати руки.

Результат. Кількість безпомилкових згинань і розгинань рук за 30 с.

Загальні вказівки та зауваження

1. При згинанні рук необхідно торкатися грудьми опори. 2. Не дозволяється торкатися опори стегнами, згинати ту­луб і ноги, перебувати у вихідному положенні, а також із зіг­нутими руками більш як 3 с, лягати на підлогу, розгинати руки почергово, розгинати і згинати руки з неповною амплітудою. Згинання і розгинання рук, що виконується з помилками, не за­раховуються.

5. Стрибок у довжину з місця

Обладнання. Неслизька поверхня з нанесеною стартовою лінією та розмічена 10-сантиметровими рисками (місце передба­чуваного приземлення), рулетка та крейда.

Опис проведення тестування. Учасник стає у вихідне поло­ження: стійка ноги нарізно, носки за стартовою лінією. Зігнувши ноги у колінах, виконує мах руками назад, потім різко виносить їх уперед, і, відштовхнувшись двома ногами, стрибає вперед. Слід намагатися приземлитися на ноги якомога далі, оскільки результат визначається від стартової лінії до точки торкання під­логи (майданчика) п’ятами.

Результат. Довжина стрибка у сантиметрах у кращій із двох спроб.

Загальні вказівки та зауваження

1. Якщо учасник тестування похитнувся назад після призем­лення і торкнувся підлоги (майданчика) крім п’ят ще й іншою частиною тіла, спроба не зараховується і йому пропонується ви­конати повторний стрибок.

2. Відривати ноги від підлоги (попереднє настрибування) до стрибка не дозволяється.

3. Поверхня підлоги (майданчика) має бути такою, щоб точки відштовхування знаходились на одному рівні.

4. Вчитель знаходиться збоку і контролює правильність вико­нання і дальність стрибка.

6. Піднімання тулуба із положення лежачи протягом 30 с

Обладнання. Секундомір, гімнастичний мат (або килим).

Правильно виконати тест допомагає помічник, який утримує ноги учасника тестування.

Проведення тесту. Учасник тестування сідає на мат (килим), зігнувши ноги у колінах на 90 градусів. Ступні повністю спира­ються на поверхню мата (килима), відстань між ними близько 30 см. Кисті рук з’єднанні на потилиці, пальці переплетені, лікті торкаються колін. Партнер притримує його ступні. Після коман­ди «Увага!» учасник лягає на спину, торкаючись плечима мата (килима). За командою «Марш!» учасник піднімається у вихідне положення. Положення рук на потилиці під час виконання тесту залишається незмінним. Необхідно протягом 30 с виконати мак­симальну кількість повторень не порушуючи умов.

Результат. Максимальна кількість підйомів із положення ле­жачи на спині у положення сидячи протягом 30 с.

Загальні вказівки та зауваження

1. Необхідно контролювати правильність виконання тесту: у положенні лежачи, кисті рук на потилиці, спина повністю тор­кається мата, у вихідному положенні лікті торкаються колін, ноги зігнуті в колінах під кутом 90 градусів.

2. Рухи учасника тестування коректуються, якщо він почи­нає допускати помилки.

3. Учасник повинен намагатися виконувати тест без зупинок, але якщо йому й знадобиться зробити кілька зупинок — припи­няти вправу не слід.

4. На виконання тесту надається лише одна спроба.

5. Забороняється відштовхуватися від мату (килиму) ліктями під час виконання тесту.

7. 6-хвилинний біг

Обладнання. Виміряна дистанція (вимірювати дистанцію слід по лінії, що проходить на відстані 15 см від внутрішнього краю доріжки), стартовий пістолет або прапорець. Для більш точного підрахунку подоланої дистанції бігову доріжку доцільно позна­чити через кожні 10 метрів

Опис проведення тестування. Для хлопчиків і дівчаток умови тестування однакові. За командою «На старт!» учасники забі­гу стають перед стартовою лінією в положення високого старту. Коли всі готові до старту, за командою «Руш» (або за пострілом) починають бігти, намагаючись подолати якомога більшу дистан­цію. У разі потреби дозволяється переходити на ходьбу. У забігу одночасно приймають участь 6–8 чоловік; стільки ж учасників за завданням вчителя займаються підрахунком кругів і визначен­ня загальної довжини дистанції. Після закінчення 6-хвилинного часу за сигналом учасники забігу закінчують біг і визначається подолана дистанція.

Результат. Визначається довжина дистанції, що пробіг учас­ник за 6 хв. з точністю до 1м.

Загальні вказівки та зауваження

  • Бігова доріжка повинна бути рівною і в належному стані. Якщо тестування проводиться у спортивному залі або на спор­тивному майданчику, поблизу дистанції не повинні знаходитись сторонні предмети.

  • 2. Фіксується кожне коло подоланої дистанції у кожного учасника.

bottom of page