Фізкультурно-оздоровчий
патріотичний фестиваль школярівУкраїни
«Нащадки козацької слави»
1. Мета і завдання
Фізкультурно-оздоровчий патріотичний фестиваль школярів України «Нащадки козацької слави» (далі фестиваль) має на меті формування здорового способу життя, підвищення соціальної активності і зміцнення здоров’я, спираючись на кращі традиції українського народу, залучення школярів до фізичної культури як складової частини загальнолюдської культури.
Основними завданнями фестивалю є:
підтримання оптимального рівня фізичного розвитку та збільшення рухової активності школярів;
створення умов для об’єктивної самооцінки і самовдосконалення власного здоров’я;
формування стійких мотивацій до самостійних занять фізичною культурою і спортом;
відродження національних традицій здорового способу життя.
2. Організація і керівництво проведенням
Фізкультурно-оздоровчий патріотичний фестиваль школярів України «Нащадки козацької слави» проводиться у чотири тури:
I тур — загальношкільний фестиваль — вересень–жовтень
II тур — районні (міські) фестивалі–жовтень;
III тур — обласні фестивалі — квітень–травень;
IV тур — Всеукраїнський фестиваль — червень–липень.
Загальне керівництво і контроль за проведенням фестивалю здійснюється Міністерством освіти і науки України та Комітетом з фізичного виховання та спорту Міністерства освіти і науки України.
Організація і проведення I туру покладається на оргкомітет та головну суддівську колегію загальноосвітнього навчального закладу.
Організація і проведення II туру фестивалю покладається на управління освіти і науки районних (міських) державних адміністрацій. Безпосереднє проведення здійснюють відповідні оргкомітети та суддівські колегії.
Керівництво та організація проведення фестивалю в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі здійснюють Міністерство освіти і науки Автономної Республіки Крим, управління освіти і науки обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій спільно з Кримським республіканським, обласними, Київським та Севастопольським міськими управліннями з фізичного виховання та спорту Комітету з фізичного виховання та спорту Міністерства освіти і науки України. Безпосереднє проведення III туру фестивалю покладається на оргкомітет та суддівську колегію.
Безпосереднє проведення IV туру фестивалю покладається на Всеукраїнський оргкомітет та головну суддівську колегію.
До складу організаційних комітетів всіх рівнів входять представники органів управління освіти, управлінь з фізичного виховання та спорту Міністерства освіти і науки України, інститутів післядипломної педагогічної освіти, регіональних центрів туризму і краєзнавства учнівської молоді, громадських організацій, які виявляють бажання надати організаційну, фінансову чи іншу допомогу у проведенні фестивалю.
3. Учасники фестивалю
У I турі беруть участь учні 5–12 класів, які за станом здоров’я віднесені до основної медичної групи.
Учні, віднесені за станом здоров’я до підготовчої медичної групи беруть участь у тих випробуваннях, які їм не протипоказані за станом здоров’я.
Учні, віднесені за станом здоров’я до спеціальної медичної групи, беруть участь у проведенні випробувань як судді та помічники. Вік учнів однієї паралелі може коливатися в межах двох років (наприклад: 1992-1993). Учні, які повторно навчаються в даному класі, до I–-IV турів фестивалю не допускаються.
У II турі бере участь збірна команда загальноосвітнього навчального закладу в складі 16 чоловік:
5 клас — 1хл. + 1дів.
6 клас — 1хл. + 1дів.
7 клас — 1хл. + 1дів.
8 клас — 1хл. + 1дів.
9 клас — 1хл. + 1дів.
10 клас — 1хл. + 1дів.
11клас — 1хл. + 1дів.
12 клас — 1хл. + 1дів.
У III турі бере участь команда–переможець II туру. Склад команди — 16 чол., вчитель фізичного виховання та класний керівник.
У IV турі беруть участь переможці III туру змагань. Склад команди — 16 чол., вчитель фізичного виховання та класний керівник.
4. Програма фестивалю
1. «Човниковий» біг 4.9 м.
2. Стрибок у довжину з місця.
3. Орієнтування на місцевості: «Козацькими стежками».
4. Згинання та розгинання рук в упорі лежачи.
5. Перетягування канату (окремо для хлопчиків та дівчат).
6. Естафета «Герць козацьких джур» (окремо для 5-8 класів та 9-12 класів).
7. Конкурс знавців історії українського козацтва «Тільки тим історія належить, Хто за неї бореться й живе...».
6. Презентація команди «Не хилися, червона калино, – маєш білий цвіт. Не журися, славна Україно, маєш добрий рід...»
5. Визначення та нагородження переможців фестивалю
Команда-переможець у кожному виді визначається за сумою 16 результатів. Якщо у команди немає заліку (8 + 8), то додається нижчий результат серед усіх учасників змагань.
У усіх видах переможці визначаються за найменшою сумою місць, набраних всіма учасниками команди. Результат команди в естафеті визначається за сумою часу обох команд.
Презентація команди оцінюється із 20 балів і входить до загального заліку. Перетягування канату проводиться за олімпійською системою з визначенням відповідно зайнятих місць. Конкурс знавців історії українського козацтва оцінюється у 5 балів (1бал за правильну відповідь). Переможець в ньому визначається за найбільшою сумою балів.
Загальнокомандне місце визначається за найменшою сумою місць, набраних командою в усіх видах програми. Якщо сума місць у двох або більше команд однакова, перевага надається команді, яка має більше I, II, III і т.д. місць. У разі рівності і цього показника, перевага надається тій команді, яка має більше I, II, III і т.д. місць в особистому заліку.
Команда-переможець та призери IV Всеукраїнського туру фестивалю, вчителі фізичної виховання, які їх підготували, нагороджуються дипломами Комітету з фізичного виховання та спорту Міністерства освіти і науки України відповідного ступеня, пам’ятними призами, медалями.
Команди-переможці та ті, що посіли II місце в змаганнях з перетягування канату, нагороджуються дипломами Комітету з фізичного виховання та спорту Міністерства освіти і науки України, пам’ятними призами.
Всі учасники IV туру нагороджуються нагрудними значками та вимпелами.
6. Фінансові витрати
Витрати, пов’язані з організацією і проведенням першого, другого та третього турів фестивалю, несуть органи управління освіти місцевих державних адміністрацій.
Встановлюється наступний порядок витрат на проведення фінального туру фестивалю:
витрати на оплату проїзду учасників та представників команд до місця проведення та в зворотному напрямку, добові в дорозі, проживання та харчування представників під час проведення фінального туру несуть органи управління освіти місцевих державних адміністрацій;
організація і проведення змагань, проїзд, добові в дорозі, проживання та харчування суддів, проживання та харчування учасників фестивалю — за рахунок Міністерства освіти і науки України;
придбання призів для нагородження команд, що посіли I, II, III місця в загальному заліку, дипломів, нагрудних значків, вимпелів, плакатів — за рахунок Міністерства освіти і науки України.
7. Порядок і термін подачі заявок
Після проведення I туру (додаток 1) загальноосвітній навчальний заклад направляє заявку та звіт (додаток 2, 4) в районний (міський) оргкомітет по проведенню фестивалю.
Районний (міський) оргкомітети та суддівські колегії визначають учасників II туру (можливе проведення змагань II туру по підгрупах або зонах з наступним проведенням фінальної частини). За результатами проведення II туру матеріали (додаток 3, 4) направляються до Кримського республіканського, обласних, Київського та Севастопольського міських оргкомітетів.
Кримський республіканський, обласні, Київський та Сева-стопольський міські оргкомітети за результатами III туру фестивалю направляють до 1червня поточного навчального року матеріали (додаток 2, 3, 4, копію свідоцтва про народження та копію ідентифікаційного номера кожного учасника) на переможців-учасників IV туру фестивалю до Всеукраїнського оргкомітету за адресою: м. Київ, вул. Комінтерну, 4, Комітет з фізичного виховання та спорту Міністерства освіти і науки України.
Додаток 5
Умови виконаннявипробувань фізкультурно-оздоровчогофестивалюшколярівУкраїни «Нащадки козацької слави»
«Човниковий» біг (4.9 м)
Обладнання. Секундоміри, що фіксують десяті частки секунди, рівна бігова доріжка завдовжки 9 метрів, обмежена двома паралельними лініями, за кожною лінією — 2 півкола радіусом 50 сантиметрів з центром на лінії, 2 дерев’яних кубики (5.5 сантиметрів).
Опис проведення випробування. За командою «На старт!» учасник займає положення високого старту за стартовою лінією. За командою «Руш!» він пробігає 9 метрів до другої лінії, бере один з двох дерев’яних кубиків, що лежать у колі, повертається бігом назад і кладе його в стартове коло. Потім біжить за другим кубиком і, взявши його, повертається назад і кладе в стартове коло.
Результатом тестування є час від старту до моменту, коли учасник тестування поклав другий кубик у стартове коло. Загальні вказівки і зауваження. Кубик слід класти в півколо, а не кидати. Якщо кубик кидається, спроба не зараховується. Бігова доріжка має бути рівною, неслизькою.
2. Стрибки у довжину з місця
Обладнання. Неслизька поверхня з лінією і розміткою в сантиметрах.
Опис проведення випробування. Учасник випробування стає носками до лінії, робить замах руками назад, потім різко виносить їх уперед, відштовхуючись ногами, стрибає якомога далі.
Результатом випробування є дальність стрибка в сантиметрах у кращій з двох спроб.
Загальні вказівки і зауваження. Випробування проводиться відповідно до правил змагань зі стрибків у довжину з розбігу. Місце відштовхування і приземлення повинні бути на одному рівні.
3. Згинання та розгинання рук в упорі лежачи
Опис проведення випробування. Учасник приймає положення упору лежачи. Голова, тулуб, ноги являють пряму лінію, руки — перпендикулярно підлозі. За командою «Можна!», учасник згинає руки у ліктьових суглобах до кута 90 і менше градусів. Після чого розгинає руки до повного їх випрямлення. Вправа повторюється стільки разів, скільки в учасника вистачить сил. езультатом тестування є кількість безпомилкових згинань і розгинань рук, під час яких не порушена жодна умова.
Загальні вказівки і зауваження. Не дозволяється згинати і озгинати тулуб у грудному та поперековому відділах хребта, кульшових та колінних суглобах, робити допоміжні рухи тазом, відпочивати у положенні упору лежачи більше 3 секунд.
Дозволяється лише один підхід.
Випробування припиняється, якщо учаснику не вдається зафіксувати потрібного положення більш як 2 рази підряд.
3. Орієнтування на місцевості: «Козацькими стежками»
Обладнання. Компас, маршрутні листи, плани місцевості, секундоміри.
«Козацькими стежками» — це парний біг по дистанції двох спортсменів однієї команди, які за мінімальний час повинні знайти на місцевості контрольні пункти (КП), при цьому порядок «взяття» КПне регламентується.
Забіги парні, одночасно від кожної команди стартує два спортсмени , (по паралелях — 1хл. + 1дів.), які разом проходять дистанцію і разом фінішують. Принаймні один з членів «патруля» повинен мати компас.
Стартовий інтервал — 1хвилина.
Довжина дистанції 1000 м з 5 КП.
Визначення результатів. Перемогу здобуває та пара учасників, яка за мінімальний час відшукала на місцевості всі кон-трольні пункти і зробив на кожному з них відмітку у спеціальному маршрутному листі.
Команда-переможець в загальному заліку визначається за найменшою сумою часу, який показали всі учасники (8 пар).
5. Перетягування канату
Обладнання. Неслизька поверхня майданчика з лінією що ділить майданчик на рівні частини. Канат з міткою на середині.
Опис проведення випробування. Учасник випробувань стають в колону по одному і беруться за канат обома руками. Суддя утримує канат так, щоб мітка на середині канату знаходиться над лінією розподілу майданчика на рівні частини. За сигналом суддя відпускає канат і відходить вбік. Перемагає команда, яка перетягнула канат на свій бік.
Загальні вказівки і зауваження. Змагання проводяться окремо для хлопців та дівчат за олімпійською системою. Перетягування вважається переможним, якщо мітка канату знаходиться на половині команди, що перемагає, не менше 15 сек.
5. Естафета «Герць козацьких джур»
Естафета проводиться окремо для учнів 5–8 та 9–12 класів.
Етапи естафети:
1етап — 50 м — «перенесення вантажу» — хлопці 8 кл. та 12 кл.;
2 етап — 50 м — «стрибки по купинах» — дівчата 8 кл. та 12 кл;
3 етап — 50 м — «переправа» — хлопці 7 кл. та 11кл.;
4 етап — 50 м — «слалом» — дівчата 7 кл. та 11кл.;
5 етап — 50 м — «через паркан» — хлопці 6 кл. та 10 кл.;
6 етап — 50 м — «стрибунець» — дівчата 6 кл. та 10 кл.;
7 етап — 50 м — «повзунок» — хлопці 5 кл. та 9 кл.;
8 етап — 50 м — «достав пакет» — дівчата 5 кл. та 9 кл.
«Перенесення вантажу» — перенесення 2 набивних м’ячів вагою 1кг для хлопців 8 кл. та вагою 3 кг для хлопців 12 кл.
«Стрибки по купинах» — на доріжці малюються кола діаметром 30 см на відстані 100 см один від одного на ширині 50 см. Учасниця повинна подолати відстань етапу стрибаючи з «купини» на «купину».
«Переправа» — учасник тримає в руках 2 дощечки, розміром 20.30 см. Укладаючи на доріжку почергово кожну дощечку і наступаючи на неї, учасник має подолати відстань етапу.
«Слалом» — на доріжці встановлюються кеглі (стійки, кубики тощо) на відстані 3 м одна від одної на ширині 1м. Учасниця долає відстань етапу, оббігаючи стійки.
«Через паркан» — на доріжці встановлюються перешкоди, висотою 40 см — для хлопців 6 кл. та 60 см — для хлопців 10 кл. в кількості 6 шт. через кожні 5 м. Перша перешкода встановлюється на відстані 10 м від лінії старту.
«Стрибунець» — учасниця долає відстань етапу, стрибаючи через скакалку з ноги на ногу.
«Повзунок» — учасник долає відстань етапу у положенні присіду, переносячи зігнуті ноги через сторони.
«Достав пакет» — учасниця долає відстань етапу з пакетом (конверт) в руках, доставляючи його на фініш.
Учасник кожного етапу починає рух після того, як його товариш з попереднього етапу перетне лінію межі йогоетапу.
За порушення цієї вимоги команда штрафується 0,1сек. за кожне порушення.
9. Конкурс знавців історії українського козацтва «Тільки тим історія належить, Хто за неї бореться й живе...»
Для проведення конкурсу суддівська колегія готує 5 питань з історії українського козацтва. На кожну відповідь команді дається 1хв. Форма проведення конкурсу довільна і визначається суддівською колегією фестивалю.
10. Презентація команди«Не хилися, червона калино, — маєш білий цвіт.Не журися, славна Україно, маєш добрий рід...»
Презентація команди — це представлення команди з використанням танцю, вокалу, художнього слова; демонстрацією володіння елементами козацького двобою, що розповідає про відродження та збереження традицій українського козацтва в регіоні, навчальному закладі. Тривалість презентації — до 10 хв.