Пошуково-дослідницька діяльність учнів як засіб розвитку творчої особистості
Сучасний учитель-професіонал не тільки сам стає дослідником, а й організовує дослідницьку діяльність школярів. Вона допомагає забезпечити активну пізнавальну діяльність учнів, залучає до пошуку шляхів вирішення складних, проблемних питань. При цьому він актуалізує свої знання, виробляє навички аналізу, уміння абстрагувати, робити висновки, узагальнювати. Організовуючи дослідницьку діяльність учнів на уроках історії, педагог стимулює творчу активність, емоційне сприйняття, залучає їх у наукову роботу, навчає самостійного пошуку нестандартних рішень,що виникли. Тому в сучасній школі прийомам організації дослідницької діяльності учнів приділятися особлива увага.
Дослідницька діяльність - вища форма самоосвітньої діяльності учня. Формування науково-дослідницьких вмінь у школярів - процес складний і довготривалий. Він не виникає на порожньому місці і не розвивається сам по собі. Вчитель поступово і методично формує дослідницькі навички, здійснює контроль за виконанням учнями дослідницьких робіт, проводить консультації.
У психолого – педагогічній літературі пошукова та дослідницька діяльність учнів розглядається як процес включення особистості у самостійне збирання і дослідження інформації, формування на цій основі міцних знань, умінь, навичок пізнавальної та творчої діяльності .
Мета застосування дослідницької технології в навчанні полягає у набутті учнями досвіду дослідницької роботи, в єднанні інтелектуальних здібностей, дослідницьких умінь і творчого потенціалу й на цій основі формуванні активної, компетентної, творчої особистості.
Пошуково – дослідна діяльність є найбільш ефективною ланкою у переході від навчальної діяльності до науково – дослідної, тому що містить у собі майже всі компоненти наукового пошуку і веде до створення нового продукту.
Застосовуючи дослідницькі технології вирішуємо чимало педагогічних завдань: вчимо учнів використовувати дослідницькі методи та технології у вивченні предметів шкільної програми, формуємо дослідницькі уміння та навички, прищеплюємо інтерес до навчальних і наукових досліджень, збагачуємо творчі спроможності учнів на основі формування їхнього дослідницького досвіду тощо.
Основними формами залучення школярів до пошукової та дослідницької діяльності є участь у роботі наукових гуртків, товариств, клубів, творчих лабораторій, індивідуальна та групова робота учнів над науково – дослідницькими проектами. Це і науково – практичні конференції, семінари, зльоти, конкурси – виставки пошукових та дослідницьких робіт, навчальні екскурсії, експедиції, участь у віртуальних конкурсах як і в навчальний так і в канікулярний час.
У процесі систематичної пошукової та дослідницької роботи в учнів формуються дослідницькі вміння:
- інтелектуальні – аналіз, синтез, порівняння, узагальнення і систематизація, абстрагування, встановлення причинно - наслідкових зв’язків, постановка проблеми та висунення гіпотези, пошук і використання аналогії, дедуктивний висновок та доказ;
- практичні – використання навчальної , довідкової та додаткової літератури, добір матеріалу для експерименту, оформлення результатів дослідження; самоорганізації та самоконтролю – планування пошукової та дослідницької роботи, раціональне використання часу й засобів діяльності, перевірка отриманих результатів, самооцінка.
Існує два основних види науково – дослідної роботи учнів: навчальні дослідницькі проекти та реферати. Під час написання рефератів учні роблять перші кроки до написання наукової творчості. Школярі вчаться працювати з науковою літературою, набувають навичок аналізу необхідної інформації .
Однією з форм розвитку творчого потенціалу школяра є МАН України. Результатом навчання учня в МАН є написання під керівництвом вчителя науково-дослідницької роботи, з якою діти виступають на наукових конференціях, захищають під час конкурсу-захисту.
Педагогічний процес у МАН має свої особливості, які відрізняють його від звичайних уроків у школі. Адже плани й програми наукових секцій, на відміну від стабільних навчальних програм, охоплюють такі галузі знань і практичної діяльності, які виходять за межі уроку, враховуючи індивідуальні інтереси та творчий потенціал конкретних дітей.
Працюючи над науково – дослідницьким проектом учні знайомляться із такими категоріями як об’єкт та предмет дослідження, актуальність та новизна досліджувальної теми. Систематично залучаючи школярів до пошукової та дослідницької діяльності необхідно щоб відбувався активний розвиток їхніх творчих здібностей та творча активність, повинна домінувати позитивна мотивація творчої діяльності, відбуватися формування творчих рис характеру, творчих якостей інтелекту; формуватися бажання систематично здобувати нові знання, набувати нових умінь та навичок, творчо їх використовувати, досліджувати, експериментувати.
Вивчення літератури, робота з першоджерелами тощо повинна допомогти учням отримати універсальну освіту, яка озброює їх навичками самоосвіти, сформує потребу саморозвитку.
Тому при правильній організації роботи, пошукові та дослідницькі освітні проекти, в яких беруть участь учні – надійний шлях пізнання кожним старшокласником своїх творчих можливостей, розвитку інтелектуальних здібностей. Висновки
В умовах рівневої і профільної диференціації навчання перед учителем стоїть низка складних завдань, пов’язаних насамперед із розвитком творчого потенціалу школярів. Учні повинні брати участь у науково-дослідницькій роботі. Учитель має стати організатором і першим науковим керівником учнівської дослідницької роботи. Робота вчителя в цьому напрямку не повинна носити стихійний, безсистемний характер. Тільки продумана, логічно вибудувана система занять з організації дослідницької діяльності учнів, дасть очікувані результати. Учень, озброєний науковими методами пізнання, зуміє виявити проблему і не тільки зрозуміти і вивчити її, а й самостійно запропонувати нестандартне, креативне, оригінальне рішення. Саме такий випускник сьогодні затребуваний суспільством.
А вчитель, дотримуючись системи роботи з організації дослідницької діяльності учнів, виконує соціальне замовлення суспільства - формує конкурентоспроможного випускника.