Колківський ліцей – джерело талантів
Інститут обдарованої дитини та Національна академія педагогічних наук України регулярно проводять Всеукраїнський конкурс-рейтинг загальноосвітніх навчальних закладів по роботі з обдарованими дітьми «Школа - джерело талантів».
Опорний заклад «Колківський ліцей» уже тричі був визнаний лауреатом цього престижного конкурсу (2015, 2018, 2021 рр.). Вручені сертифікати підтверджують наявність сприятливих умов для розвитку обдарованих дітей.
Розвиток обдарованості кожного учня – запорука успіху
опорного закладу
Епоха третього тисячоліття потужно вибухає змінами й інноваціями, диктує свої умови життя; це епоха інтелекту, цінностей розуму та обдарувань.
На думку японських футурологів у розвинених країнах головним стає інтелектуальне виробництво. За ставленням до інтелекту можна судити про рівень цивілізованості суспільства.
Але усе велике в житті починається з малого. Школа – ось першоджерело нашого інтелектуального зростання, невичерпна скарбниця знань, досвіду, доброти.
Школа – це той ґрунт, у якому проростають перші зерна талантів, де формуються початки характеру, де народжуються перші життєві орієнтири.
Талановита молодь – інтелектуальне багатство нації, її творчий потенціал. Тому турботу про розвиток обдарованості дітей необхідно розглядати як піклування про майбутнє української держави.
Педагогічний колектив нашої школи-ліцею вважає своїм завданням розпізнати в дитині талановиту особистість, а також пробудити в ній радість новизни й творчості; розвивати її здібності, уміння мислити нестандартно, сміливо, уперто; утвердити в її душі думку про те, що вона повинна максимально використати дар Божий, багато навчитись і працювати для його розквіту й утілення в життя.
Саме тому особлива увага у нашому закладі приділяється розвитку творчих здібностей обдарованих дітей. За останні роки склалася певна система роботи з обдарованими учнями. Вона включає в себе:
-
виявлення і відбір обдарованих дітей;
-
створення комфортних умов для їхнього розвитку;
-
пошук нових форм роботи з обдарованими учнями під час навчальних занять та в позаурочний час;
-
сприяння розвитку кожної особистості;
-
психологічний супровід на кожному етапі.
У роботі з обдарованими учнями ми обрали пріоритетними такі напрямки:
1. широкий олімпіадний рух;
2. участь у предметних конкурсах, турнірах змаганнях;
3. робота наукового учнівського товариства «Пошук» та навчання учнів ліцейних класів у секціях Волинської обласної МАН.
4. участь учнів в інтелектуальних чемпіонатах, іграх і змаганнях.
Ми переконані, що робота з обдарованими дітьми веде до позитивних результатів лише тоді, коли вона є безперервною, цілеспрямованою і системною. На початку кожного навчального року складаємо загальношкільний план роботи з обдарованими учнями, на основі якого кожен педагог складає індивідуальний.
У школі створено і двічі на рік поповнюється банк даних обдарованих дітей. Фіксуються всі перемоги кожного учня протягом року.
У школі функціонують класи з поглибленим вивченням окремих предметів, організовані спецкурси за вибором для поглиблення знань із профільного предмета, діє ряд факультативів, спрямованих на загальний розвиток учня.
На уроках вчителі приділяють велику увагу самостійній роботі учнів, використовують спеціальні прийоми розвитку творчого мислення. Цьому сприяють вправи на знаходження оригінальних варіантів розв’язання завдань, здійснення дослідницької роботи. Розвитку обдарованості сприяє створення на уроці проблемних ситуацій, знаходження нестандартних рішень. Така організація навчального процесу виробляє в учнів навички здобувати знання самостійно, шляхом власних міркувань, розвиває нахили і здібності.
Щороку десятки здібних дітей беруть участь у предметних олімпіадах з базових дисциплін усіх рівнів і здобувають призові місця. Розвитку творчих обдарувань дітей сприяє їх участь у мовно-літературних конкурсах ім. П.Яцика, Т.Г.Шевченка та ін..
Учні школи постійно здобувають призові місця у конкурсах різного спрямування («Історія України і державотворення», Всеукраїнська експедиція «Моя Батьківщина - Україна», «Космічні фантазії», «Юний дослідник».) Популярними стали різноманітні міжнародні і національні інтерактивні конкурси «Колосок». «Левеня», «Кенгуру», «Гринвіч», «Кришталева сова». Кількість їх учасників зростає. Вони допомагають учителям розвивати у школярів інтерес до предмета, підказують учням, як поєднати використання традиційних і новітніх джерел інформації.
Невід’ємним складником роботи нашого закладу з обдарованими дітьми є організація діяльності наукового учнівського товариства «Пошук». Це товариство було створене у 2005 році, має свій статут і діє відповідно до плану роботи. Щороку воно об’єднує у своїх лавах талановитих дітей, які прагнуть удосконалювати свої знання з основ наук, розширювати світогляд, поглиблювати ерудицію і шліфувати інтелект.
Діють у товаристві секції МАН з української л-ри, англійської мови, історії, зарубіжної літератури, історичного краєзнавства, Інтернет-технології і веб-дизайну, теології і релігієзнавства, філософії, агрономії, якими керують досвідчені педагоги. Вони направляють свої зусилля на розвиток творчих здібностей учнів, залучають їх до активного дослідництва, прищеплюють навички самостійної роботи, розвивають комунікативні здібності, навчають основних методів і прийомів доступних їм наукових досліджень.
Протягом навчального року керівники секцій проводять додаткові заняття з учнями, на яких розглядають завдання підвищеної складності, надають необхідні консультації щодо виконання роботи, її оформлення і захисту.
Робота секцій МАН складається з декількох етапів, а звітом ліцеїстів про науково-дослідну роботу у філії є наукова конференція, яка відбувається щороку у грудні і проходить у рамках ліцейних «Днів науки».
З кожним конкурсантом працює практичний психолог, яка ознайомлює учнів з прийомами, з допомогою яких можна захопити і втримати увагу аудиторії, розкриває їм важливі секрети ораторської майстерності, допомагає учням вчитись говорити вільно, відверто, публічно висловлювати свої думки та обстоювати їх.
Працюючи в науковому товаристві, учні розвивають працелюбність, глибокий інтерес до пізнання, до відкриття нового, виявляють схильність до постійних творчих пошуків, прагнення досягти результатів у наукових дослідженнях. А головне, вчаться узагальнювати факти, здійснювати творчий аналіз, встановлювати закономірності під час вивчення певної проблеми чи питання. Звичайно, досліджуючи те чи інше питання, юний дослідник не робить відкриття для всього людства. Але це відкриття для нього самого. Це цінний матеріал для школи, для нашого музею,для односельців. І те, що перші кроки в наукових дослідженнях є достатньо цікавими, глибокими, ми переконуємось під час шкільних наукових конференцій. Слід зазначити, що наше містечко зокрема і поліський край загалом має багатющу історію і немало «білих плям», які учні з задоволенням беруться досліджувати. Тому серед розмаїття тем, цілий ряд робіт має краєзнавче спрямування. Це і дослідження історії Колківської Хрестовоздвиженської церкви, яка була збудована ще на початку 19 століття, це і питання дослідження Магдебурзького права у Колках, це і робота про колківчан – остарбайтерів під час Великої Вітчизняної війни, і питання національного самоствердження колківчан, починаючи з правління князя Романа. Це також різнопланові географічні дослідження і урочища Білий берег, і розвиток зеленого туризму у Колківській громаді. Наші учні і їх наукові керівники неодноразово були учасниками обласної науково-практичної конференції «Волинь і волиняни у дослідженнях юних науковців», де презентували свої напрацювання.
Члени наукового товариства є слухачами Заочної школи ВОМАН і залюбки відвідують лекції, практичні заняття на очних сесіях, де викладачі допомагають учням правильно оформити наукову роботу, сформулювати основні тези вступу, висновки і т.ін.
Про результативність роботи учнівського товариства «Пошук» свідчить і той факт, що двічі за час свого існування воно було визнане одним з кращих в області у рамках проведення обласного конкурсу на кращу модель учнівського наукового товариства.
На наш погляд, розвиток творчої обдарованості – це звичайно не тільки робота в секціях МАН, олімпіади, конкурси, і безпосередньо уроки. Вона має широкий спектр різноманітних напрямків. Базовим блоком у нашій роботі є створення найсприятливіших умов для розвитку й самореалізації здібних та обдарованих учнів. У школі працюють різні гуртки, спортивні секції, мистецькі студії, клуби, успішно діє учнівське самоврядування. Саме обдаровані діти – це зазвичай та ініціативні група, на яку опирається вчитель, організовуючи різноманітні свята, предметні тижні.
Добре зарекомендували себе у нашій школі інтелектуальні ігри для різних вікових груп дітей. Для молодших школярів це гра «Найрозумніший» , учні 7-8 класів демонструють свої знання у грі «Інтелектуальна мішень», предметних КВК.
Особливою популярністю серед старшокласників користується шкільний чемпіонат інтелектуально-розвиваючих ігор КРОКС, який проводиться кожного року у лютому. Зберігається незмінний інтерес до цих змагань насамперед в обдарованих дітей, які мають можливість розвивати свої особливі здібності у різних конкурсах і завданнях.
Команда «Ad astra!» неодноразово була переможцем і призером обласних та Всеукраїнських чемпіонатів у командній та особистій першості.
Ми переконані, що такі інтелектуально-спортивні змагання корисні для дітей, адже вони мають змогу поспілкуватися з однолітками з різних шкіл свого рівня розвитку, подружитися, позмагатися, показати свої вміння і просто змістовно і цікаво провести час.
Обдаровані діти у нашій школі не замикаються на вузькій сфері своїх інтересів, вони є лідерами учнівського самоврядування, учасниками традиційних шкільних заходів, яких у нас проводиться чимало.
Уміння організувати інших, повести за собою – це теж особливий дар, який потребує розвитку, визнання оточуючих ще більшою мірою, ніж будь-який інший. Шкільне життя настільки насичене різноманітними формами учнівської творчості, що кожен за роки навчання може спробувати свої сили у ролі ведучого, режисера, актора, співака, поета, художника, адміністратора та ін.
Не забуваємо ми і про заохочення учнів, які досягли високих результатів протягом навчального року. Педагогічний колектив, дирекція закладу приділяє багато уваги як моральному, так і матеріальному стимулюванню творчого зростання талановитої молоді. Підсумком спільної творчої, інтелектуальної, науково-дослідницької діяльності учнів і педагогів є традиційне шкільне Свято обдарованої молоді «Зоряний олімп», на якому вшановуємо переможців і призерів олімпіад, конкурсів-захистів, інших інтелектуальних, спортивних, туристичних, музичних фестивалів, змагань, турнірів. Кожен призер, переможець обов’язково нагороджується грамотою і або грошовою премією, або цінним подарунком. Видається відповідний наказ по школі.
Учні, які досягли найвищих результатів, оголошуються «Учнем року» у тій чи іншій номінації. Рішення про це приймається на основі голосування 3-х сторін: учнівських класних колективів, педагогічної ради та дирекції освітнього закладу. Переможці конкурсу нагороджуються відповідним сертифікатом і їхній портрет розміщується на стенді «Наша гордість».
Досягнення обдарованих учнів по можливості висвітлюються у пресі, а найобдарованіші удостоюються стипендій депутата Верховної ради, Президента України. Таких учнів маємо щороку.
Те, що ми у своїй роботі з обдарованими школярами на правильному шляху, підтверджує добре і відмінне навчання наших випускників в університетах, академіях та інших навчальних закладах як в Україні так, і за кордоном.
Наш час – час змін і перетворень у різних сферах життя, зокрема і в освітньому процесі. Ми покликані виховати людину – перспективну, ділову, у якій поєднується багатий духовний світ, знання, практика та ініціативність. Зрештою, зробити людину щасливою, впевненою у собі, сміливо крокуючу у незвідане завтра.